BARO BAŞKANLARI UYARDI “ARTIK YANILMAYIN!”

BARO BAŞKANLARI UYARDI “ARTIK YANILMAYIN!”

Geçtiğimiz hafta sonu Bursa Barosu ev sahipliğinde Genişletilmiş Ege Marmara Baro Başkanları toplantısı yapıldı. Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan, Genel Sekreter Av. Fatih Birkan ve Yönetim Kurulu Üyesi Av. Yeliz Aydın’ın katıldığı toplantıda avukatların mesleki sıkıntılarının yanında ülke gündemine dair görüş alış verişi yapıldı.

02 Ekim 2017 - 13:11

SORUMLULUK SİYASİ İKTİDARIN

Toplantının ilk gündem maddesi Kuzey Irak Referandumu idi.  Bu referandumun uluslararası hiçbir dayanağının olmadığı ifade edilen toplantıda, bölgedeki gelişmelerin çok kaygı verici olduğuna dikkat çekildi. Siyasi iktidarın bu süreçte, yeterli kararlılığı göstermediğini ve alınması gereken önlemleri almakta geciktiğini ifade eden Baro Başkanları gelinen sonuç itibariyle sorumluluğun siyasi iktidara ait olduğunu söylediler. Bu güne kadar yapılan yanlışlardan vazgeçilerek sözde kararın uluslararası meşruiyet kazanmaması için daha dikkatli davranılması gerektiğini ifade eden Baro Başkanları “Artık yanılmayın” diyerek uyarılarda bulundular.

MUHALİFLERİ SİNDİRME OPERASYONU

15 Temmuz Darbe Girişiminin ardından OHAL kapsamında KHK’larla, terör örgütleri ile mücadelenin adeta muhaliflerin sindirilmesi operasyonuna dönüştüğüne dikkat çekilen toplantıda “Darbe girişimi sorumlularının hesap vermesi konusunda tereddüdümüz yok. KHK’lar eliyle geliştirilen yeni sürecin giderek FETÖ ile ilgisi bulunmayan muhalefetin sindirilmesi operasyonuna dönüşmesine ilişkin ciddi kaygı besliyoruz. Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerine yapılan operasyonlar bunun en somut örneği.” mesajı verildi.

VARLIK NEDENİMİZ DEMOKRATİK HUKUK DEVLETİ

Savunma hakkının ciddi biçimde ihlal edildiğine ve gelinen süreçte hukuk devletinden giderek uzaklaşılmakta olduğuna dikkat çeken başkanlar “Savunma hakkı ve adil yargılama” dediler.

Toplantı sonunda 21 Baro Başkanının altına imza attığı toplantı sonuç bildirgesinde “Barolar, Demokratik Hukuk Devletinin yeniden oluşturabilmesi için meslektaşları ile birlikte mücadele vermeyi varlık nedeni saymaktadırlar. Avukatlar, dünyanın her yerinde o ülkelerin hukuk tarihini yazan tarihçilerdir. Bu ülkenin hukuk tarihi de avukatlar tarafından bir direniş tarihi olarak yazılacaktır.” denildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kocaali Futbol Sahasına Kavuşuyor
Kocaali Futbol Sahasına Kavuşuyor
Sakarya’nın Devleri Fenerbahçe’ye Konuk Oluyor
Sakarya’nın Devleri Fenerbahçe’ye Konuk Oluyor