‘DEVLET KYK KREDİSİNİ KARŞILIKSIZ VERSİN!’

‘DEVLET KYK KREDİSİNİ KARŞILIKSIZ VERSİN!’

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarının silinmesi için TBMM’ye sunulan kanun teklifi heyecan yarattı. Öğrenciler teklifi olumlu bulmakla birlikte devletin kredileri karşılıksız vermesinin daha doğru olacağını ifade etti.

06 Kasım 2019 - 11:29

KANUN TEKLİFİ HEYECAN YARATTI

Üniversite eğitimleri sırasında KYK’dan kredi alan öğrenciler yıllar sonra gelen e-haciz kararı ile büyük şok yaşıyor. İş bulamadıkları için borçlarını ödeyemeyen gençler bir de gecikme faizi ile karşı karşıya kalıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan kanun teklifi ile bu borçların silinmesinin gündeme gelmesi hem borcu olan gençleri hem de hala kredi alan öğrencileri heyecanlandırdı.  Sakarya’da üniversite eğitimi alan öğrenciler düzenleme ile ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulundu.

‘İŞ GARANTİSİ YOK’

Ömer Can Balık; “Açıkçası çok revaçta olan bir bölümde okumuyorum. Mezun olduğumda hemen iş bulma garantim yok. Uzun uğraşlardan ve bekleyişten sonra iş bulabilsem de aldığım maaş asgari ücretten yukarısı olmuyor. Bu yüzden borcu da nasıl ödeyeceğim bilmiyorum. Formasyon da kalktı. Tabi bundan dolayı da öğretmenlikte yapamayacağız. Yüksek lisans desem o da zor görünüyor. Bu kredi işi karşılıksız olsa daha iyi olur. Çünkü öğrenci okurken her zaman paraya ihtiyaç duyuyor” dedi.

‘ÖĞRENCİYE BÜYÜK YÜK’

Serkan Yeşiltaş; “Daha üniversitede ilk senem. Kredi tabi ki alacağım. Şuan da bekliyorum. Biz kredi aldıktan sonra silinirse çok güzel olur. Bu kredi borçları öğrenciye büyük bir yük. Şimdi 4 sene okusak aşağı yukarı 20-25 bin lira ödememiz gerekecek. Bundan dolayı iş bulma imkanı da çok zor. O yüzden de bu borç bizleri sıkıntıya sokacak. Af çıkmasını çok isterim” diye belirtti.  

‘DEVLET BİZİ DÜŞÜNSÜN’

Geri ödemeli alınan KYK borçlarının öğrencilere büyük bir yük olduğunu söyleyen Bekir Orakçı; “Okul bitirip işe hemen başlanamıyor. Bu yüzden de borçları ödemekte sıkıntı yaratıyor. Biz öğrencilerin refahı için borçların silinmesi lazım. Devletimiz dış ülkelere onca yardım yapıyor. Suriyeli gençlere, yaşıtlarımıza sürekli yardım yapıyor. Biz ne olacağız? Yardım yapabilecek gücü var ki yapıyor. Madem öyle bizim de borçlarımız silinsin. Devletimiz önce kendi insanını sonra başkasını düşünmesi lazım” dedi.

‘İHTİYAÇTAN ALIYORUZ’

Fatih Özkan; “Bu kredi borçları öğrenciler için büyük bir dert. Mezun olduğumuzda iş bulma garantisi bile yokken aldığımız krediler mezun olduktan sonra birikmiş halde karşımıza çıkıyor. Zaten ihtiyaçtan alıyoruz. Öğrencinin okurken paraya ihtiyacı var. Biz de bu yüzden alıyoruz, keyfimizden değil. Buna çözüm getirilmeli” şeklinde konuştu.

‘ŞARTLAR ÇOK ZOR’

Şebnem Cerrah konuyla ilgili, “Aslında üniversiteye başladığımda kredi değil burs çıkmıştı. 3 yıl burs aldım ancak son sene not ortalamamın düşmesi neticesinde bursum krediye dönmüş. Hiçbir bilgilendirme yapılmadı bununla ilgili. Ancak ülkemizde ne usulüne uygun yapılıyor ki? Bugün de tebligat geldi. Ayın sonuna kadar 480 lira ödeme yapmamız gerekiyor. Şartlar çok zor” dedi.

‘ALIYORSAK ÖDEMELİYİZ’

Diğer öğrencilerden farklı yönde görüş bildiren Hamza Çalışkan ise; “Eğer kredi alıyorsak ödemeliyiz. Şuanda kredi alıyorum ve işime çok yarıyor. Şuan da bu şekilde işime yararken sonradan af beklemem haksızlık olur. Eğer devletten bu şekilde bir yardım alıyorsam işim gücüm olduğunda da ödemem gerekir. Bu böyle olmalı. Verilen paraların karşılığı olmazsa eğer devlet bu durumda zora girer” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Akşam Haberleri Haber: Nisa ÇOBAN

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Sake54
    5 yıl önce
    Bu konutlardan alan biri olarak yazıyorum, bu konutlar diğer TOKİ evlerinden çok farklıdır. Eğer ev almayı düşünüyorsanız görmeden karar vermeyin derim.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Şehrimizden nice başarılı sporcular çıkacak”
“Şehrimizden nice başarılı sporcular çıkacak”
"91 mahalleye hizmet sunacak Hendek itfaiye binası tamamlanıyor"